Krajská hospodářská komora Vysočina

Krajská hospodářská komora Kraje Vysočina

Články

Živnostníka roku na Vysočině ovládl charismatický učitel angličtiny. Nejlepší firmou je tradiční výrobce prádla Pleas

Bronislav Sobotka je dnes jedním z nejznámějších učitelů angličtiny v Česku. Své znalosti předává nejen studentům na Gymnáziu Elgartova v Brně, ale i dalším 150 tisícům odběratelů na svém youtubovém kanálu. Jeho příběh teď zaujal porotce soutěže Moneta Živnostník roku 2021 Kraje Vysočina.

Hodně výukových materiálů tvoří zdarma, kromě svého kanálu nabízí i bezplatný e-book, on-line kvízy a články na blogu s vysvětlováním gramatiky. „Nechci jen učit, chci, aby si lidé angličtinu skutečně zamilovali,“ říká Sobotka. Jak sám popisuje, zatím nepotkal člověka, který by se anglicky naučit nedokázal.

Na kurzech ale i vydělává, protože nabízí kromě bezplatných i placená on-line školení na platformě Seduo. Na tomto webu dokonce drží prvenství v počtu zhlédnutí. A jak na prezentaci uvedl, každým rokem mu obrat roste. Sám přitom za největší úspěch nepovažuje svůj byznys, ale to, že má stále stejnou ženu, kamaráda a spolupracovníky.Měl jednoznačně nejlepší prezentaci v rámci představování krajských finalistů. Čišelo z něj zapálení pro činnost, které se věnuje,“ okomentoval vítěze porotce David Kouřil z Monety Money Bank.

Na své prezentaci ale Sobotka mluvil i o nástrahách, které počátky jeho kariéry provázely. „Běž radši na zvláštní školu, tady se trápíš,“ popisoval, co mu jeho učitelé říkali na základní škole. Učitelé ho pak podle jeho slov odrazovali i od studia zakončeného maturitou. 

Nakonec ale Sobotka vystudoval magisterský titul, udělal státní jazykovou zkoušku i cambridgeské jazykové zkoušky. Sám dokonce dnes učí, jak učit, a to na Masarykově univerzitě v Brně.

Druhé místo v kategorii živnostník získal Petr Vondrák věnující se oboru vstřikování termoplastů. Třetí příčku obsadila Tereza Černá se svým bezobalovým obchodem.

Firmou roku Vysočiny je Pleas

Titul IBM Firma roku 2021 v Kraji Vysočina získala společnost Pleas, největší tuzemský výrobce prádla z Havlíčkova Brodu. „Jsme jediným výrobcem ve střední Evropě, který má v jednom výrobním areálu soustředěnou vícestupňovou výrobu od pletení úpletu až po zabalení hotového výrobku,“ uvedla Jitka Černá, která má ve společnosti na starosti výrobu.

Většinu prádla – dámského, pánského i dětského – podnik vyváží pod značkou skupiny Schiesser, do níž patří. Značku Pleas určenou pro domácí a slovenský trh nese asi pět procent produkce. Firma s více než 600 zaměstnanci loni utržila lehce přes miliardu korun, což znamenalo meziroční pokles skoro o 100 milionů. Důvodem byl slabší prodej konfekčního zboží v době covidových uzávěr. Výpadek firma částečně vykrývala šitím roušek, například pro havlíčkobrodskou nemocnici, úřady či firmy v Kraji Vysočina. Celkem jich firma vyrobila přes milion.

Vítězové v Kraji Vysočina

IBM Firma roku 2021:

1. Pleas – výroba denního a nočního prádla (Havlíčkův Brod)

2. MHA –  podpora marketingových aktivit (Humpolec)

3. Vodaservis – technologie na úpravu pitné vody (Žďár nad Sázavou)

 

Moneta Živnostník roku 2021: 

1. Bronislav Sobotka – výuka angličtiny (Koněšín)

2. Petr Vondrák – vstřikování termoplastů (Velká Bíteš)

3. Tereza Černá – bezobalový obchod (Jihlava)

 

Moneta Živnostník roku Srdcař 2021: 

Bronislav Sobotka – výuka angličtiny (Koněšín)

 

Zdroj: https://archiv.hn.cz/c1-66983410-zivnostnika-roku-na-vysocine-ovladl-charismaticky-ucitel-anglictiny-nejlepsi-firmou-je-tradicni-vyrobce-pradla-pleas