Krajská hospodářská komora Vysočina

Krajská hospodářská komora Kraje Vysočina

Články

Richard Horký znovu zvolen předsedou Krajské hospodářské komory Kraje Vysočina

V pondělí 29. června byl na volební členské schůzi v Jihlavě zvolen na další tři roky předsedou představenstva Krajské hospodářské komory Kraje Vysočina Richard Horký. Ze čtyřiceti čtyř přítomných delegátů ze všech okresů Kraje Vysočina obdržel 42 hlasů, dva se zdrželi. „Je to velmi silný mandát, který mě zavazuje a motivuje k další práci,“ sdělil hned po zvolení staronový předseda Richard Horký.

 

Do představenstva KHK KV byli dále zvoleni zástupci členských okresních hospodářských komor Martin Plachý a Zdeněk Martínek za OHK Pelhřimov, Jaroslav Huňáček a Rostislav Dvořák za OHK Jihlava, Ludmila Dočkalová a Aleš Kadlec za OHK Havlíčkův Brod, Jiří Novotný a Jaroslav Miklík za OHK Žďár nad Sázavou a Petr Šmejkal za OHK Třebíč. 

Podnikatelé se na Členské schůzi shodli na tom, že koronavirus nám všem za minulé tři měsíce hodně vzal a něco málo dal. „Dal nám novou životní zkušenost. Ale hlavně se ukázalo, jak je důležitá energetická soběstačnost České republiky, která by bez výroby elektřiny z jádra nebyla možná. Nikdo z nás si nedovede představit, že by například čtyři až pět dnů nešla elektřina. Hlavní prioritou je pro mě pomoc při prosazování náhrady stávající Jaderné elektrárny Dukovany nejlépe dvěma novými bloky nebo alespoň jedním blokem,“ informoval předseda Horký. Letos jaderná elektrárna oslavila 35 let od spuštění prvního bloku.  Vedle zásadního podílu na soběstačnosti ve výrobě elektrické energie je dukovanská jaderná elektrárna zásadním zaměstnavatelem v regionu s nadprůměrnými platy jak u zaměstnanců, tak u firem, které se podílejí na údržbě a obnově. Jedná se v součtu o více jak dva tisíce pracovních míst. „Nedovedu si představit socioekonomický dopad na region, pokud by elektrárna ukončila svůj provoz bez náhrady. Dnes je velice akční akumulace elektřiny do baterií, ale my zde máme daleko ekologičtější akumulátor, a to vodní přečerpávací elektrárnu Dalešice. Dokáže díky blízkosti JE Dukovany přebytečnou elektřinu akumulovat.“

Ekonomická recese může přijít s podzimem. Musíme se připravit

Vláda, vedení kraje i veřejnost zvládla koronavirovou epidemii, vyhráno však ještě není a je třeba být nadále ve střehu. „Podle mého názoru začne ekonomická recese od září. Lze očekávat, že přeroste v ekonomickou krizi a projeví se to také na nárůstu nezaměstnanosti. My podnikatelé, živnostníci a zaměstnavatelé v rámci zachování svých firem uděláme maximum pro zvládnutí krize,“ prohlásil Richard Horký.  Právě výstavba nových Dukovan bude největší investicí od vzniku samostatné České republiky. Se zapojením českých firem, jak deklarují potenciální dodavatelé bude se jednat asi o padesát procent dodávek, můžeme zásadním způsobem nastartovat a stabilizovat ekonomiku České republiky. 

 

Článek z Horáckých novin ke stažení zde.